Hurriyet – Üzüntünün çaresi bulundu

Üzüntünün çaresi bulundu

Araştırmalara göre üzüntü hissi, utanmak, şaşırmak, sinirlenmek ve sıkılmak gibi diğer hislere oranla 240 kat daha uzun sürüyor. Üzüntü, ölüm ve kaza gibi olaylarla birleşince etkisini artırıyor. İnsanlar en çok, üzüntü hissini atlatabilmek için çaba gösteriyorlar. Peki bunu nasıl aşabiliriz?

Hürriyet Haber
05 Kasım 2014 – 10:53:24
Üzüntünün çaresi bulundu


Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nden Philippe Verduyn and Saskia Lavrijs, insan duygularının yoğunluğunu, süresini ve etkilerini araştıran bir çalışmaya imza attı. 233 kişi üzerinde yapılan çalışmaya göre ‘üzüntü’ duygusunun, diğer hislere oranla 240 kat daha uzun sürdüğü ortaya çıktı. Utanmak, şaşırmak, korkmak, sıkılmak, iğrenmek, duygulanmak, sinirlenmek ve rahatlık gibi hisler, üzüntüye oranla daha kısa sürüyor.

2 SAATLİĞİNE CANIMIZ SIKILIYOR

Katılımcılardan belli duyguları en son ne zaman ve ne kadarlık bir süre zarfında hissettikleri hatırlamaları istendi. Bu duyguların üstesinden gelmek için ne yaptıkları da soruldu. 27 duygu arasından üzüntü, ‘en uzun süreli hissettiğimiz duygu’ olarak öne çıktı. Araştırmaya göre üzüntü hissetme süremiz, genellikle 120 saat. Buna rağmen utanmak ve iğrenmek gibi hislerin geçmesi yalnızca 30 dakika sürüyor. Nefret 60 saat, neşenin tüketilme süresi ise 35 saat. Can sıkıntısı ise en kısa süren duygulardan biri.

NE YAPMALI?

Üzüntünün çaresi bulundu

Motivation and Emotion dergisinin son sayısında yayımlanan araştırma, insan duygularının süresi üzerine yapılan ilk inceleme olma özelliğini taşıyor. Araştırma ayrıca, olaylara yüklediğimiz anlamlarla doğru orantılı olarak hissettiklerimizin süresinin de uzayıp kısalabileceğini gösteriyor. Uzun süreli hissedilen duygular, kişilerin hayattaki temel kaygılarıyla doğru orantılı. Profesör Verduyn, araştırmadan çıkan önemli sonuçlardan birinin de, kişilerin sürekli aynı şeyleri düşünerek duygularının süresini de uzatabileceğini ortaya koydu. Buna göre suçluluk hissi, utançtan; endişe ise korkudan daha uzun sürüyor. Yani, duygu durumumuzu daha kısa süreli yaşayabilmek için, sadece ‘az düşünmek’ yeterli.

ÜZÜNTÜ: 120 saat
NEFRET: 60 saat
NEŞE: 35 saat
UMUTSUZLUK, UMUT, KAYGI, HAYAL KIRIKLIĞI VE MEMNUNİYET: 24 saat
KISKANÇLIK: 15 saat
RAHATLIK: 8 saat
COŞKU: 6 saat
HAYRANLIK, MİNNETTARLIK: 5 saat
HUZUR: 4 buçuk saat
SUÇLULUK: 3 buçuk saat
STRES: 3 saat
GURUR: 2 buçuk saat
DUYGULANMAK: 2 buçuk saat
SIKINTI, ŞAŞIRMAK: 2 saat
ÖFKE: 1 buçuk saat
AŞAĞILANMAK: 50 dakika
KORKU: 40 dakika
UTANMAK: 30 dakika

Yayınlanma Tarihi : 08 Kasım 2014 – 01:17:00